Aikataulu

Muutokset ohjelmaan ovat mahdollisia.

Torstai 25.4.2019

08.30

Ilmoittautuminen, kahvi ja näyttelyyn tutustuminen

Anmälan, morgonkaffe och utställning

10.00

Oppimisen tuen foorumi 2019 avaus
OKM / OPH

11.00

Tauko 15min

11.15

Minkälainen on tulevaisuuden koulu, johon jokainen kokisi kuuluvansa?
Ilkka Halava

12.30

Lounas ja näyttelyyn tutustuminen

13.30 - 16.30

Teemasessiot

Teemasessio A 13.30 – 14.45
Kahvi 14.45 – 15.15
Teemasessio B 15.15 – 16.30

  • Pitchaukset
    Innovaatioita kasvun ja oppimisen tueksi. Neljä pitchauskilpailun kautta selviävää esitystä/teemasessio
  • VIP – Vaativan erityisen tuen verkosto
  • Oppilas tukipalveluiden viidakossa – johtamisen näkökulmia.
    Pj rehtori Jaakko Viitasaari
  • Ruotsinkieliset teemasessiot
  • Tulevaisuuden teemasessio
    Onko teknologia ratkaisu ongelmiin?
  • All Aboard – Kansainvälinen teemasessio
  • Varhain on parhain – ennaltaehkäisevän opiskeluhuollon näkökulmia
    Pj rehtori Minna Rouste
  • Näkökulmia nivelvaiheeseen: voimaa ja vetoa erityisen tuen ohjaukseen perusasteelta toiselle asteelle.

19.00

Iltatilaisuus Tampereen Raatihuoneella

Perjantai 26.4.2019

08.30

Oppilaan näkökulma Tampereelta / Päivien avaus

08.45

Kuinka kasvattaa kirahveja koulussa – ja mitä sitten tapahtuu
Kurkistus empaattisen vuorovaikutuksen (NVC) maailmaan ja siihen, kuinka aito vuorovaikutus voi muuttaa kaiken.
Sanna Leino

10.00

Kahvit

10.30

Miten aivot jaksavat?
Minna Huotilainen

12.00

Lounas

13.00

Yhteenveto

13.15

Päätösluento
Madventures